Monday, January 30, 2023

Bakan Çavuşoğlu: İnsani koridoru vurguladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin Antalya’da yapılan üçlü zirvenin sonrasında zirve ile ilgili basını bilgilendirdi. Bakan Çavuşoğlu, “Temennimiz barışın sağlanmasıdır” dedi.

ANTALYA (İGFA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin arabuluculuğu ile Antalya Diplomasi Forumu marjında düzenlenen Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, insani ateşkesin sahada işlemesi gerektiğine dikkati çekti.

Toplantıda insani koridoru vurguladığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Taraflar askerlerle görüşeceklerini söyledi. Şu anda Rusya bu bölgelere girmiş durumda. Eşgüdüm yapılmazsa tahliye edilecek siviller can tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu toplantıda mucizeler beklenmemelidir. Ama önemli bir başlangıçtır. Ukrayna tarafı liderlerin görüşmesini talep etti. Lavrov’de bir engel olmadığını belirtti. Davetimizi kabul eden ve bize duydukları güven için her iki mevkiidaşıma teşekkür ediyorum” dedi.

Söz konusu görüşmenin kolay geçmediğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, görüşmelerde gerginliğe yol açan bir an olmadığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *