Analistler, Barış Müzakerelerinin Rus Taktiklerinden Biraz Daha Fazlası Olabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BRÜKSEL — Elçiler Salı günü barış görüşmelerinde ilerleme kaydettikçe, Rusya, Ukrayna’daki savaş için daha gerçekçi bir gidişatın sinyalini veren tavizler teklif ederken, anlaşmazlığı sona erdirmek için de acelesi olmadığını belirtti. diplomatlara ve analistlere.

Rusya’nın savunma bakan yardımcısı Aleksandr Fomin, Ukrayna’nın başkenti Kiev ve kuzeydeki Chernihiv şehri çevresindeki askeri faaliyetleri “keskin bir şekilde azaltma” kararını “gelecek müzakereler için karşılıklı güveni artırmak” için bir jest olarak sundu.

Ancak kuzeydeki Rus ilerleyişi zaten durmuştu, Kiev çevresindeki birlikler Ukrayna’nın karşı saldırılarına karşı hem orada hem de Rusya’nın doğudaki ana Ukrayna ordusunu kuşatmakta güçlük çektiği Sumy yakınlarında savunma mevzileri alıyorlardı. Dinyeper Nehri kıyısında.

King’s College London’da Savaş Çalışmaları fahri profesörü Lawrence Freedman, “Gerginliği azaltma, geri çekilme için bir örtmecedir” dedi. “Rusya hedeflerini gerçeğe göre ayarlıyor, çünkü savaş oldukça ampirik” dedi. “Donbas’a konsantre olduklarını söylemek bir oyun değil, çünkü gerçekte yapabilecekleri tek şey bu.”

Ancak geri çekilmek teslim olmak değildir ve diğerleri Salı günü kaydedilen ilerlemenin Rusya’nın savaşı sona erdirme konusunda ciddi tartışmalara hazır olduğu anlamına gelmediği konusunda uyardı. Bu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in evde bir zafer olarak satış yapması için daha iyi bir sonuç gerektirecektir.

Salı günü, Ukraynalılar Kırım’ın statüsü hakkında 15 yıllık bir müzakere sürecinin ana hatlarını çizdiler ve Donbas Bölgesi’nin kontrolünün Sayın Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky arasındaki görüşmelerde tartışılabileceğini söylediler. Rusya, ancak bir barış anlaşması taslağı hazır olduğunda iki cumhurbaşkanı arasında bir görüşme ayarlayacağını söyledi.

Bazı analistler, böyle bir anlaşmanın, en azından, Rusya’nın iki bölge arasında güvenli bir kara yolu oluşturmak için, Ukrayna’nın kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’un kontrolünü vermesi gerektiğini söylüyor. işgal eder: batıda Kırım ve doğuda Donbas. Ayrıca, Putin’in bağımsız cumhuriyetler olarak ilan ettiği Donbas, Luhansk ve Donetsk’teki iki idari bölgenin kontrolünü de bırakması gerektiğini söylüyorlar.

Pazartesi günü kuşatma altındaki güney liman kenti Mariupol, Ukrayna’da Rus destekli ayrılıkçı bir grubun üyesi. Kredi… Alexander Ermochenko/Reuters

Stratejik Araştırma Vakfı’ndan Fransız savunma analisti François Heisbourg, “Rusya, savaşta daha iyisini yapmak zorunda olduğu için ciddi şekilde müzakere edecek bir yerde değil” dedi. Bu, Rusların konsolidasyon, yeniden gruplaşma ve lojistik olarak ulaşamayacakları, zaten yiyecek ve mühimmatlarının tükendiği yerlerden uzaklaşmaları için bir şans” dedi.

Bazı üst düzey Batılı yetkililer, Rusların top mermisi ve diğer mühimmat eksikliğinin çok düşük olduğunu ve yeniden ikmal yapmaları gerektiğini söyleyerek aynı fikirdeydiler.

Bay Putin de savaşı kolayca bitirmeyecek, dedi Bay Heisbourg. Dinyeper’ın doğusundaki bölgeyi alırsa, “şimdilik bu yeterli olabilir, ancak ordusunu yeniden inşa edecek ve devam edecek.”

Londra araştırma kurumu Chatham House’un direktörü Robin Niblett, her iki taraf için de, “müzakereler ciddi değil, şu anda her iki taraf için müzakerelerin savaşın bir devamı değil, bir devamı olduğu anlamında” dedi. çözüm.” Rusya doğuya konsantre olabilir ve Ukrayna’nın çevik savunmasından ciddi karşı saldırılara geçmeyi zor bulacağını söyledi. Putin de Kiev’i unutmadı” dedi.

Bay Putin, Ukrayna’nın doğuda başka bir bölümünü kontrol edip “yerleşebilir” olsa bile, “Ukrayna buna katılmak zorunda ve değilse, yaptırımları kaldırdığımızı düşünmüyorum” dedi Bay Niblett.

Meslektaşı, Rus ordusunu inceleyen bir Fransız bilgin olan Mathieu Boulègue, Rusya’nın iyi niyetle müzakere etmediğini, “suları test ettiğini ve zaman için başvurduğunu, yeniden bir araya gelip askeri olarak yeniden donattığını ve sahada daha fazla kazanç.”

Rus ordusu, başarısız bir operasyonun 2. Aşaması olarak adlandırılabilecek şeyin kontrolünü ele geçirmiş görünüyor, dedi ki, 1. Aşama olması gerekirdi. yetişkin askeri planı.” Modern savaş, bilgi savaşının yarısıdır, dedi Bay Boulègue, özellikle şu anda Rusya’da olduğu gibi baskıcı bir medya ortamında “ve başarı bundan ne elde ettiğinizdir” dedi.

Rus kuvvetlerinin şehirleri ele geçirme ve toprakları ele geçirme konusundaki yetersizliği bir ay sonra aşikar, dedi, “bu nedenle stratejik hedeflerin değişmesi gerekiyordu.”

Salı günü İstanbul’da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto eden göstericiler. Kredi… Francisco Seco/Associated Press

Ancak Kiev’den tamamen çekilmek, Ukraynalıların Donbas bölgesini güçlendirmesine ve onlara önemli bir zafer vermesine izin verecek, dedi Virginia’daki bir savunma araştırma kurumu olan CNA’da Rusya Araştırmaları Direktörü Michael Kofman bir tweet’te.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler


Kart 1/3

Devam eden barış görüşmeleri. İstanbul’da Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri sırasında Rusya, Kiev yakınlarındaki “askeri faaliyetleri azaltacağına” söz verdi ve Ukrayna kendisini kalıcı olarak tarafsız ilan etmeye hazır olduğunu söyledi. Öyle olsa bile, bir anlaşmaya varmak için haftalarca daha fazla müzakere gerekebilir ve Rusya doğu Ukrayna’da daha fazla toprak ele geçirmeye kararlı görünüyor.

Yerde. Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeyindeki bariz tavizleri, Rusya güçlerini Kiev’in banliyölerinde tıkayan ve başkentin yakınındaki toprakları ve Rus sınırına yakın şehirleri geri alan başarılı bir Ukrayna direnişini yansıtıyordu.

Yeni yaptırımlar. ABD, Moskova’nın Ukrayna’ya saldırma kabiliyetini aşındırmak istediği için Rusya’nın askeri sanayi sektörünün tedarik zincirlerini hedef alan yeni yaptırımlar hazırlıyor. Yeni tedbirler Batılı müttefiklerle koordineli olarak uygulamaya konulacak.

Fas’a seyahat eden ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken de Rusya’nın düşmanlıkları azaltma taahhüdü hakkında şüphe uyandırdı. Salı günü “Rusya’nın söylediği ve Rusya’nın yaptığı var” dedi. “İkincisine odaklandık. Ve Rusya’nın yaptığı şey, Ukrayna’ya ve halkına sürekli gaddarlık yapmak ve biz konuşurken de bu devam ediyor.”

Bay Bond, 2015’te Kırım’ın ilhakından sonra Rusya’nın savaşmayı bırakmadığını, ancak Donbas’taki ayrılıkçıları aktif olarak desteklediğini belirtti. “Rusların savaştan vazgeçmesi konusunda şüpheciyim” dedi. “Bu filmi daha önce 2014 ve 2015’te görmüştük. Bunu sadece bir duraklama olarak görüyorum.”

Rus propagandası tarihçisi Ian Garner, Twitter’da “Putin’in Rusya’sı – gerçekten de Sovyet sonrası Rusya’nın – yıllardır zorlu, sonu gelmeyen çatışmalarla meşgul” olduğuna dikkat çekti. Gürcistan ve Donbas, Rus güçlerinin ayrılıkçı hareketleri desteklediği diğer ülkelerdeki tüm bölgeler. “Bitmedi belki,” dedi, ama “arada.”

Üst düzey Ukraynalı müzakereci Mykhailo Podolyak, Salı günü yapılan görüşmelerden sonra, iki tarafın Ukrayna için tarafsızlık hakkında ciddi bir şekilde konuştuğunu öne sürdü. Fransa ve Almanya, ateşkes ve insani koridorlar.

Ukraynalı ve Batılı yetkililer ayrıca Rusya’nın askerden arındırılmış bir Ukrayna’nın, NATO’ya katılmaktan veya herhangi bir yabancı kuvvete ev sahipliği yapmaktan vazgeçtiği sürece Avrupa Birliği’ne katılmasına istekli olacağını öne sürdüler.

Ancak güvenlik analistleri böyle bir anlaşmanın samimiyetini sorguladı.

Rusya’da eski bir İngiliz diplomat olan ve Avrupa Reform Merkezi’nin dış politika başkanı Ian Bond, Ukrayna’nın tarafsızlık kavramıyla ilgili sorunun şu ana kadar hiçbir ülkenin bunu garanti etmek istememesi olduğunu söyledi. yapmayı kabul edecekti. Başka bir isimle toplu savunmaya sahip NATO üyeliği gibi olacak, bu çok düşük bir ihtimal, dedi.

Avrupa Birliği üyeliğine gelince, Bay Niblett, bunun o zamanki cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i görevinden vazgeçmeye zorlayarak Ukrayna’da 2014 isyanını canlandırmaya yardım eden Bay Putin için en büyük tehlikeyi teşkil edeceğini söyledi. blok ile bir ticaret anlaşması Bay Niblett, Ukrayna şimdi katılırsa, ülkenin ekonomik olarak Rusya’nın aksine daha da hızlı gelişeceğini ve “sonunda Kuzey Kore’nin yanında bir Güney Kore’nin olacağını ve Putin’in bunu kabul ettiğini göremiyorum” dedi.

Kiev, Ukrayna’da bir Ukraynalı asker, bir haftadan uzun bir süre önce Pazartesi günü çekilen Irpin’in drone görüntülerini inceliyor. Kredi… The New York Times için Daniel Berehulak

Dahası, Avrupa Birliği anlaşmalarının toplu savunma vaadi de içerdiğini söyledi.

Yine de Bay Boulègue, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya üyelik umutları hakkında net bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Bunun AB üyeliğine yol açıp açmayacağına Rusya karar veremez” dedi. “Ancak AB’nin Ukrayna’nın geleceği konusunda kesinlikle net olması gerekiyor, yapılması gereken ahlaki şey bu.”

Analistler, Barış Müzakerelerinin Rus Taktiklerinden Biraz Daha Fazlası Olabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!