Bakan Akar: Gemiler en kısa zamanda Türkiye’ye getirilecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı.

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yönelik soru üzerine Bakan Akar, “Sayın Şoygu ile olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Birinci konu genel anlamda ateşkesin bir an önce gerçekleştirilmesi ve barış ve huzurun gelmesi diğer taraftan da Türkiye’nin Ukrayna’daki iki uçağının güvenliği. Aynı zamanda Rus limanlarında gemilerimiz var. Onların da bir an önce daha önce planlandığı şekliyle güvenli bir şekilde Türkiye’ye gönderilmesi, gelmesi. Önümüzdeki saatlerde, günlerde bu konularda olumlu gelişmeler bekliyoruz” dedi.

Söz konusu gemilerin Türkiye’ye gelirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının refakatinde olup olmayacağına yönelik soruya Bakan Akar, “Bu aşamada buna gerek yok. Ticaret gemilerinin gelmesi konusunda gerekli güvenliği Rusya tarafı sağlayacak” yanıtını verdi.

“Bir takvim var mı?” sorusunu da Bakan Akar, “Mümkün olan en erken zamanda” diye yanıtladı.

Gemilerin sayısına yönelik soru üzerine de Bakan Akar, “Ticari olarak daha önce anlaşması yapılan bir miktar gemi var. Onun dışında Türk bandralı gemiler var hem Rus hem de Ukrayna limanlarında. Onlar Rus limanlarındakilerle ilgileniyorlar. O konuda gayet yapıcı, olumlu cevaplar aldık. Önümüzdeki saat ve günlerde olumlu gelişmeler bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum yapın