Bakan Çavuşoğlu NATO’dan değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan tahliyesi gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısının 9 bin 653 olduğunu açıkladı.

ANKARA (İGFA) – NATO’da düzenlenen Ukrayna toplantısı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarını, Antalya Diplomasi Forumu’nda yüz yüze görüştürmek istediklerini de belirtti. Türkiye’nin kararlığı ve savaşın durdurulması konusunda sarf edilen çabaların ortada olduğuna vurgu yapan Bakan Çavuşoğolu, “Ortada. Türkiye iki ülke ile de diyalog kurabiliyor. Savaşın başlamasından önce her iki dışişleri bakanını da Antalya’da bir araya getirmeyi planlıyorduk. Ukraynalılar bu savaş ortamında gelebilirler mi bilmiyorum. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da Antalya’ya geleceğini teyit etti. İki tarafı da bakanlar düzeyinde bir araya getirmeyi temenni ederiz” diye konuştu.

Dün itibariyle Ukrayna’dan 9 bin 653 vatandaşın tahliyesinin gerçekleştiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Birkaç gün önce Odessa’daki vatandaşlarımıza ‘Oradan ayrılın’ çağrısında bulunduk, her gün oradan da tahliyeler gerçekleşiyor. Önümüzdeki süreçte çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İki tarafla da iletişimimiz devam ediyor. Kuşatılmış bölgelerdeki vatandaşlarımızı Rusya üzerinden tahliye etmek için çalışmalarımız sürüyor. Umarım en kısa planımız işler, gayretlerimizi devam ettireceğiz. Dönmek isteyen her vatandaşımızı tahliye etmek için yoğun çalışmalarımız sürüyor. Rus tarafıyla da askerler düzeyinde temasımız devam ediyor” dedi.

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, Wendy Sherman’ın ziyaretine ilişkin; ABD ile gündemimizde ikili konuların da varlığına dikkati çekti. Hava sahasını açık tuttuklarını belirten Çavuşoğlu, “Sadece Türkiye açısında değil yaptırımı uygulayan ülkelerin vatandaşları açısından da hava sahasını açık tutuyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu NATO’dan değerlendirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!