Biden, Putin’in yorumlarının bir ABD politika değişikliğinden değil, ahlaki öfkeden kaynaklandığını söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WASHINGTON — Başkan Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Vladimir V. Putin’in Rusya’nın başkanı olarak kalmaması gerektiğini söyledi, ancak bunun kişisel bir öfke ifadesi olduğunu ve Amerikan politikasında bir değişiklik arayışını amaçlamadığını söyledi. Bay Putin’i görevden almak için.

Bay Biden gazetecilere verdiği demeçte, “Bu adama karşı hissettiğim ahlaki öfkeyi ifade ediyordum” diyerek yanlış yaptığı eleştirileri reddetti. Hiç kimsenin onun yorumlarını Putin’in görevden alınması çağrısı olarak yorumlamaması gerektiğini söyledi.

2023 bütçesini açıkladığı bir etkinlikte sorulan sorulara açıkça sinirlenerek “Bu çok saçma” dedi. Putin’i devirmekten bahsettiğime kimse inanmıyor. Buna kimse inanmıyor.”

“İktidarda kalmaması gerektiği için öfkemi dile getiriyordum” dedi, “tıpkı kötü insanların kötü şeyler yapmaya devam etmemesi gerektiğini bildiğiniz gibi.”

Başkanın sözleri, Varşova’daki bir konuşma sırasında yaptığı açıklamada, “Tanrı aşkına, bu adam iktidarda kalamaz” açıklamasından iki gün sonra geldi. Avrupa’daki üç günlük diplomatik saldırısının sonunda yorum yaptı.

Beyaz Saray’ın o akşam Varşova’da Bay Biden’ın yorumlarından geri adım atması sadece birkaç dakika sürdü. Bir yönetim yetkilisi, cumhurbaşkanının resmi olarak Bay Putin’in görevden alınmasını savunduğunu inkar eden bir e-posta gönderdiğinde, gazeteciler konuşmasının ardından otobüsleri yeni yüklemişti.

Pazar günü, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Kudüs’teki gazetecilere “Bu konuda Rusya’da veya başka bir yerde bir rejim değişikliği stratejimiz yok” dedi.

Kremlin’in sözcüsü Dmitri S. Peskov, Kremlin’in Biden tarafından yapılan açıklamaları “yakından izlemeye devam edeceğini” söyledi.

Konuyla ilgili ilk genişletilmiş yorumlarında, Bay Biden Pazartesi günü yaptığı yorumda “geri adım atmadığı” konusunda ısrar etti.

“Yapmak istediğim en son şey Rusya ile bir kara savaşına veya nükleer bir savaşa girmek,” dedi Bay Biden. “Bu adamın davranışına öfkemi ifade ediyordum. Bu çok çirkin. Bu çok çirkin. Her şeyden çok bir heves. İktidarda olmamalı. Bunun gibi insanlar egemen ülkeler olmamalı, ancak böyle olmaları öfkemi ifade edemeyeceğim anlamına gelmiyor.”

Biden, Putin’in yorumlarının bir ABD politika değişikliğinden değil, ahlaki öfkeden kaynaklandığını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!