Çin’i doğru anlayıp, değerlendirmeliyiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Çin Kültür Derneği bünyesinde, Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Çin İş Kulübü’ne konuk olan Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, “Türkiye’nin Kuşak ve Yol Girişimi’nde aktif rol alıp, Çin’in altyapı, teknik ve finans gücünü daha fazla kullanmasını destekliyoruz” dedi.

İSTANBUL (İGFA) – Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da hazırlayıp sunduğu Çin İş Kulübü’ne konuk olan Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, “Çin’in doğru anlayıp, Kuşak ve Yol projesinde sunduğu altyapı ve finans gücünden daha fazla yararlanmalıyız” dedi.

Topluma Çin’in iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Yaşar Türkiye’nin söz konusu proje kapsamında Edirne’den Kars’a kadar uzanan ‘orta koridor’ denilen yerde bulunduğuna vurgu yaptı. “Türkiye bu hattı bazen kendi bazen de dış ülkelerin yardımıyla geliştirmeye çalışıyor” diyen Yaşar, “Bu hatların yapılması çok ciddi oranda finansman ihtiyacı gerektiriyor. Bu noktada Türkiye’nin Kuşak ve Yol Girişimi’nde aktif rol alıp, Çin’in altyapı, teknik ve finans gücünü daha fazla kullanmasını destekliyoruz. Bu proje Çin emperyalist projesinden ziyade, Avrasya’yı birleştirip, kaynakların doğru üretim merkezleri ve güzergâh üzerindeki ülkelerle paydaş bir projedir. Herkese faydası olacağı gibi, tek kutuplu dünyadan gelişmekte olan ülkelerin daha bağımsız hale getirecek bir proje olduğunu iyi anlatmamız gerekiyor” dedi.

Vakfın 2009’da Hasan Çapan tarafından Ankara’da kurulduğunu hatırlatan Yaşar, Çin’de iş yapan Türk firmalarına, Türkiye’de de iş yapan Çinli firmaları gönüllü danışmanlık hizmetlerini verdiklerini belirterek, “Pek çok Çinli firma var ve bunlar kendilerini iyi anlayan ve iyi anlatabilen insanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanda da çok ciddi açık var” diyerek, bu konuyu da değerlendirme tavsiyesinde bulundu.

Çin’i doğru anlayıp, değerlendirmeliyiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!