AB atıklarının yarısı Türkiye’ye gidiyor

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ülkelerinden yapılan atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu, 2021 yılında atık miktarının 14.7 milyon tona ulaştığını açıkladı. Eurostat, bunun 2004 yılına kıyasla üç kattan fazla arttığın...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ülkelerinden yapılan atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu, 2021 yılında atık miktarının 14.7 milyon tona ulaştığını açıkladı.

Eurostat, bunun 2004 yılına kıyasla üç kattan fazla arttığını, toplam ihraç edilen atık miktarının ise neredeyse yarısına tekabül ettiğini bildirdi.

2021’de AB ülkelerinden birlik dışındaki ülkelere ihraç edilen atık miktarı 33 milyon tona ulaştı. 2004 yılından bu yana yüzde 77 artış kaydedildi.

İhraç edilen atıkların ikinci büyük alıcısının ise 2.4 milyon ton ile Hindistan olduğu açıklandı. Hindistan’ı ise Mısır (1.9 milyon ton), İsviçre (1.7 milyon ton), Birleşik Krallık (1.5 milyon ton), Norveç (1.4 milyon ton), Pakistan (1.3 milyon ton), Endonezya (1.1 milyon ton), ABD (0.9 milyon ton) ve Fas (0.6 milyon ton) takip etti.

AB atıklarının yarısı Türkiye’ye gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!