NATO tatbikatı sürüyor

Türkiye'nin üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya'nın yer aldığı NATO tatbikatı devam ediyor. Türkiye'nin üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya'nın da katıldığı NATO 'Baltops 22' tatbikatı başladı. 17 Haziran'a kadar sürecek tatbikata 14...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’nın yer aldığı NATO tatbikatı devam ediyor.

Türkiye’nin üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’nın da katıldığı NATO ‘Baltops 22’ tatbikatı başladı. 17 Haziran’a kadar sürecek tatbikata 14’ü NATO üyesi 16 ülkeden 45 gemi ve 76 savaş uçağı katılıyor.

Donanmasının 500. yılını kutlayan İsveç’in ev sahipliğini yaptığı tatbikata Finlandiya da 200 asker gönderdi. Baltops 22 tatbikatında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 14 NATO üyesi ülke yer alıyor.

euronews’in aktardığı habere göre, tatbikat için Stockholm’de bulunan ABD savaş gemisi “USS Kearsarge”ı dün ziyaret eden İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile gemiyi gezdikten sonra basın toplantısı düzenledi.

İsveç ve Finlandiya’nın gelecek dönemde NATO tatbikatlarına katılacağını aktaran Hultqvist, “Son günlerde olup bitenlere yeni soğuk savaş ya da yeni bir demir perde diyebiliriz. Bunu otoriter devletlerle demokratik Avrupa arasındaki çatışma olarak da ele alabiliriz. Bugün Stockholm’de toplanan gemiler üzerinden NATO ülkeleri, bölgemizin güvenliğinin önemi hakkında sinyaller veriyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise İsveç’in NATO üyeliğinin askeri ve stratejik açıdan önemli olduğunu belirtti.

1972 yılından beri yapılan tatbikata, Türkiye’nin yanı sıra Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İsveç, İngiltere ve ABD katılıyor.

NATO tatbikatı sürüyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!