Üst düzeyli görüşme Perşembe olacak

Türkiye’nin çabaları sonuç verdi. Perşembe günü en üst düzeyli görüşme yapılacak

Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sonrasında perşembe günü gerçekleşecek toplantı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana taraflar arasındaki en üst düzeyli görüşme olacak.

TRT Haber’in aktardığına göre taraflarla yoğun bir diplomasi trafiği yürütülürken, sorunların aynı masa etrafında çözülmesi gerektiği vurgulandı.

Hem Rusya’ya hem de Ukrayna’ya diyalog ve diplomasi çağrısı yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Çavuşoğlu yoğun diplomasi trafiği yürüttü.

İki tarafla yakın teması kesmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu muhatapları ile art arda telefon görüşmeleri yaptı.

Krizin tarafları, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları bir araya gelmeyi kabul etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da katılımı ile üçlü formatta gerçekleşecek toplantıda bir araya gelecek.

ANTALYA’DA UKRAYNA ZİRVESİ

Yer olarak da 4 gün boyunca diplomasinin kalbinin atacağı Antalya seçildi. 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu’nda gerçekleşecek buluşma, saldırılar başladıktan sonra taraflar arasındaki en üst düzey görüşme olacak.

Söz konusu toplantının siyasi çözüm için dönüm noktası olması bekleniyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir