Hububat ihracatta gaza bastı

Hububat ihracatında hedefin yarısına ilk beş ayda ulaşıldı. İSTANBUL (İGFA) - İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), hububat sektörü ihracat rakamlarını açıkladı. Dünyanın önemli hububat üreticileri arasında ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hububat ihracatında hedefin yarısına ilk beş ayda ulaşıldı.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), hububat sektörü ihracat rakamlarını açıkladı.

Dünyanın önemli hububat üreticileri arasında yer alan Türkiye, ihracatta da hızlandı.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,75 artış ile 223,1 milyon dolara çıkarken, Türkiye geneli Mayıs ayı ihracatı ise yüzde 43,41 artışla 874,4 milyon dolar oldu.

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün ilk 5 ayda 4,46 milyar dolar ihracat yaptığını belirterek, 9 milyar dolarlık yıl sonu hedefinin yarısına ulaştıklarını kaydetti.

Türkiye’nin üretimdeki gücüne dikkat çeken Taycı, sektörün ihracatta da hızlı bir ivmeyle yoluna devam ettiğini söyledi. Taycı, şimdiye kadar fazla giremedikleri Asya ve Latin Amerika pazarı için özel çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Çin, Kore ve Japonya gibi pazarlarda tutunmayı başarırsak sektörün ihracatını çok daha yükseklere çekebiliriz” dedi.

Hububat ihracatta gaza bastı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!