En iyi devlet kendisini en az hissettiren devlettir.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir büyüğümüz der ki, en iyi devlet kendisini en az hissettiren devlettir. Yani, her an nefesini ensenizde hissettiğiniz yönetim biçimleri rastlayabileceğiniz en kötü rejimlerdir.

Devlet, vatandaşını sıkmaz boğmaz. Vergisini adaletli bir şekilde alır, görevini yapar. Devlet vatandaştan üstün değildir, kutsal da değildir. Yıkılır, kurulur, aslolan insandır.

Devleti yönetenlerin hiç bir zaman akıllarından çıkarmaması gereken bir durumdur bu.

Neden bunları söylüyorum?

Çünkü öyle bir aşamaya geldik ki, devlet kuruluş amacını unuttu. Görevini unuttu. Devleti yönetenler neden orada olduklarını unttular. Kendini en az şekilde hissettirmesi gereken devlet, halkın cebinden, sırtından vicdanından çıkmaz oldu.

Halk artık bu devlet altında eziliyor.

Gelelim son günlerin tartışmalı konusuna. Bir gazeteci twitter profilinde paylaştığı bir atasözü yüzünden hapse girdi. Her ne kadar bu atasözünde isim zikretmemiş olsa da hedefi belliydi.

Yine de hapse girmesi doğru mu tartışılır, aslında tartışılmaz da tartışılır diyelim.

Şimdi de bir parti üyesi genç, aynı atasözünü paylaşıp hemen sonrasında sildiği halde göz altında tutuluyormuş.

Bu konuda şunu söylüyorum, gücü elinde bulunduranlar, vatandaş hakkında her türlü kararı verenler, vatandaşın cebinden elini çıkarmayanlar…

Arkadaş bu vatandaşın sana karşı yapabilecek bir şeyi yok. Kızgınlığını, öfkesini sana gösterecek bir silahı yok. Yaptığın onca haksızlığa zulme karşı koyacak durumu yok. İşi gücü bırakıp örgüt kurup senin peşine düşemez.

Bu vatandaş ancak kızarak bağırarak belki de küfrederek deşarj oluyor. Bunu da elinden almayın, azcık hoşgörülü olun. Bir kişinin kötü sözü size zarar vermez.

Sonuç olarak,

Ya vatandaşı öfkelendirmeyin ya da öfkesini ifade etmesine izin verin.

En iyi devlet kendisini en az hissettiren devlettir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!