Webmaster Forumları Neden Önemli? En İyi Webmaster Forumları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir webmaster için webmaster forumlarında vakit geçirmek olmazsa olmaz bir durumdur. Hatta bunun çoğu zaman bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz.
Ancak tüm webmaster forumları da bir değil. Bazıları kısa süreli yayın hayatına sahip amatör siteler oluyor, bazıları sürekli size premium üyelik satmaya çalışıyor, bazıları ise dolandırıcı kaynayabiliyor.
Yine de her forumu belirli özel amaçlar için kullanabilir ve faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda Türkçe yayın yapan webmaster forumlarını tanıtacağız. Ama öncelikle neden webmaster forumlarında zaman geçirmelisiniz ona bakalım.

Webmaster forumları neden önemli?

Webmaster forumları eskiden sadece yeni bir şeyler öğrenmek, bilgi paylaşımı yapmak için kurulmuş sitelerdi. Zamanla bu fonksiyonlarında evrimleşme oldu. Günümüzde çoğu webmaster forumu bilgi paylaşımından ziyade ticaret odaklı oluyor. Buna Türkiye’nin en büyük webmaster forumu da dahil.
Bilgi paylaşımı ise daha çok ücretli hale geldi malesef. Bu zaman zaman bir dejenerasyona doğru gidiyor. Mesela en çok göreceğiniz hareketlerden bir tanesi, birinin size herkesin bildiği basit bir bilgiyi süsleyip püsleyip yeni bir bilgiymiş gibi satması.
Elbette insanların amacı burada para kazanmak ama kurnazlık her zaman tiksindirici ve itici bir davranıştır. Bu biraz da dolandırıcılığa giriyor.
Webmaster forumlarında neden vakit geçirmeliyiz sorusunun cevabına gelince, durumu şöyle özetleyebiliriz;

 1. Yeni şeyler öğrenmek
 2. Ticaret yapmak
 3. Yeni insanlar tanımak
 4. Bilgi paylaşımı yapmak
 5. Hizmet satın almak
 6. Hizmet sunmak
 7. Sitelerinizi ve projelerinizi tanıtmak

Benim webmaster forumlarını kullanma amacım genellikle bunlar. Şimdi gelelim, Türkiyedeki webmaster forumlarına; bunların en büyüklerini siz de biliyorsunuz. Bunların dışında faydalı olabileceğine inandığım forumları da bu listede paylaşacağım:

Türkçe Webmaster Forumları

#1 R10

R10.net Türkiyenin en büyük webmaster forumu. Ziyaretçi sayısını ele aldığımızda dünyanın bile en büyükleri arasına girer.
Ben bile her gün instagrama ve facebooka girdiğimden daha fazla bu siteye giriyorum çünkü böyle bir kitle büyük fırsatlar demek olabilir.
Binlerce insan bu site üzerinden ticaret yapıyor ve hizmet alımı satımı yapıyor. Feedback sistemi sayesinde yaptığınız alışverişleri değerlendirip not verebiliyorsunuz, bu da güvenilirlik konusunda bir nebze de olsa insanları rahatlatıyor.
Siteniz için gerekli olan tüm servisleri bu site üzerinden satın alabilir, şirket sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz.
Tabii, becerileriniz doğrultusunda siz de hizmet ya da ürün satabilirsiniz. Bunun dışında istediğiniz her konuda yardım isteyebilir ya da isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.
Burası artık kendi kuralları olan sıkı bir topluluk, tabii araya çakallar da kaynıyor ama onları da zamanla tanıyorsunuz, ya da tanıtıyorlar.
Premium üyelik özelliklerini kullanarak ya da reklam vererek hizmetinizi çok daha fazla kişiye ulaştırma imkanını da bulursunuz.

#2 WMAraci

Webmaster forumu denince Türkiyede ilk akla gelenlerden. Bu sitenin sahiplerinin kurduğu boğahosting hizmetlerinden faydalanmış ve memnun kalmıştım. Yalnız her nedense forum o kadar alışkanlık yapmadı ben de.
Bu forum da r10 gibi aktif bir forum. Üyeleri neredeyse senkronize. Yani üyleri çok büyük ihtimalle her iki siteye de üyeler.
Ancak wmaracının herkese premium üyelik satmak gibi ve bunu sürekli hatırlatmak gibi huyları var. Bu zaman zaman rahatsız edici hatta itici olabiliyor.
O kadar ki, bu sitede imza bile ücretsiz üyelere kullanım dışı. yok artık.

#3 İyinet

İyinet Türkiyenin en eski webmaster forumlarından, belki de en eskisi. Bana öyle geliyor ki o eski canlılığını yitirdi. Bunda el değiştirmesinin de payı büyüktür elbette, bilemeyiz.
Hatırlamışken bir girip bakayım, neler oluyor.

#4 Wmaster.net

Görece yeni bir site. Umarım yakın zamanda pes edip kapatmazlar.

#5 Turkwebmaster.net

Görece yeni bir site, umarım yakın zamanda kapatmazlar.

#6 Wmroot

Bu sitenin sahipleri dünyanın en ilginç insanları olsa gerek. Site üyeliği onay sistemi ile çalışıyor. Siz istenilen bilgiyi giriyor ve üye oluyorsunuz yalnız üyeliğiniz onaylanana kadar sitenin imkanlarından faydalanamıyorsunuz.
Buraya kadar sorun yok, en tabii hakları ve belki de görevleri. Ancak üyeliğinizi neye göre onaylayı, neye göre reddettiklerini bilme olanağınız yok. Bu konuyla ilgili en azından görünür bir yere kuralları yazmamışlar.
Bana öyle geliyor ki, kafalarına göre takılıyorlar, evet benim üyeliğimi reddettiler.
https://webmasterforum.com.tr/
https://www.trwebmaster.com/
https://www.forumwebmaster.net/
 

Yabancı Webmaster Forumları

Eğer İngilizce bilginiz yeterliyse, yabancı webmaster forumlarında da vakit geçirmekte fayda var çünkü nerede hangi fırsatın karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. İşte dünya çapında ünlü webmaster forumları:

#1 Blackhatworld

Bu forumun ilk kuruluş amacı siyah şapka seo teknikleri hakkında paylaşımlar yapmak. Bu misyonunu hala devam ettiriyor. Özellikle seo, blog, marketing gibi konularda ufkunuzu açacak paylaşımlar yapılıyor.
Bunun yanında tabii ki ticaret de var. Burada hizmetlerinizi sunabilir ve ya hizmet alımı yapabilirsiniz.
Bu forumun en çok kullanılan bölümlerinden bir tanesi de dosyalar bölümü. Burada her türlü içeriğin paylaşılması serbest. Herhangi bir yazılımı, eklentiyi ya da temayı satın almadan önce buradan indirip deneyebilirsiniz.

#2 Digitalpoint Forums

Eski zamanların en popüler webmaster forumuydu diyebilirim. Ben burayı ilk üniversite döneminde kullanmış ve getirileri konusunda hayran kalmıştım. O zamanlar popüler olan dizin sitelerinden birini kurup tanıttığım anda beş altı tane premium üyelik satmıştım.
Bu forumda her webmaster sitesinde olduğu gibi bilgi paylaşımı ve ticaret yapılıyor. İnsanlar bilgi paylaşmakta Türkiyedeki kadar cimri değil.
Buranın pazaryeri özelliği de güzel düşünülmüş. Ürünlerinizi, sitelerinizi, domainlerinizi ve hatta makalelerizi satarak gelir elde edebilirsiniz.

#3 Webmasterworld

Webmaster world şu an belki de en büyük webmaster sitesi. Güncel gelişmeleri takip için en iyisi diyebilirim ancak, ücretsiz üyeliklere biraz pinti davranmışlar diyebilirim.

#4 WarriorForum

Kedini bir numaralı dijital pazarlama forumu olarak lanse diyor. Varlığını biliyordum ama aktif olarak hiç kullanmadım. Bu yazı vesilesiyle kullanmaya başlarım artık.

#5 WJunction

Güncelliğini ve tazeliğini tasarımından anlayabilirsiniz. Gördüğüm forumlar içerisinde en modern tasarıma sahip forum sitesi.
 
 

Webmaster Forumları Neden Önemli? En İyi Webmaster Forumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yine webmaster forumu olarak turkmaxi.org sayabiliriz

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Baska bir webmaster forumu olarak ugursuz.com da var.

  Cevapla
 3. 8 ay önce

  bu aralar webmaster forumlarumları çoğalmaya başladı. sanırım bu sitede adından söz ettirmeye başlayacak . buda benden olsun webdebul.net

  Cevapla
Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!