Gökbilimciler galaksimizin dışındaki ilk gezegeni keşfettiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samanyolu’ndan yaklaşık 28 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan gökbilimciler, galaksimizin dışındaki ilk gezegeni henüz keşfetmiş olabilir.

Satürn boyutundaki ötegezegen, NASA’nın Chandra X-Ray Teleskobu kullanılarak gökbilimciler tarafından tespit edildi ve Messier 51 girdap galaksisinde, hem ölü bir yıldızın hem de büyük bir yıldızın yörüngesinde dolandığı bulundu.

Daha önce güneş yerine başka yıldızların yörüngesinde dönen 4800’den fazla gezegen keşfedilmişti, ancak hepsi Samanyolu galaksisinin içinde bulunuyor.

Bu yeni bulgular Nature Astronomy dergisinde belgelenmiştir ve orada bulunmayı bekleyen daha birçok ekstragalaktik ötegezegen olabileceğini düşündürmektedir.

Dış gezegenler nelerdir?

Güneş sistemimizdeki her gezegen bir güneş etrafında dönerken, güneş sistemimizin dışındaki diğer yıldızların etrafında dönen herhangi bir gezegen bir ötegezegen olarak bilinir.

Ötegezegenleri, yörüngelerindeki yıldızların parlak parıltısı nedeniyle teleskoplarla tespit etmek son derece zor olabilir, bu nedenle gökbilimciler bunun yerine efekt sergileyen yıldızları ararlar.

“Dış gezegenleri aramanın bir yolu da “titreyen” yıldızlar aramaktır. Gezegenleri olan bir yıldız, merkezi etrafında mükemmel bir şekilde dönmez. Uzaklardan, bu merkez dışı yörünge, yıldızı sallanıyormuş gibi gösteriyor” Nasa raporları.

Bu özel çalışma için, gökbilimciler sonuçlarını, bir gezegen yıldızının önünden geçtiğinde, yıldızın ışığının bir kısmının bloke edilmesi ve teleskopların bir loş ışığı algılamasına izin vermesi şeklinde açıklanabilen geçiş yöntemine dayalı olarak buldular. parlaklıkta.

Yıldızın parlaklığındaki değişiklikleri izlemek, yörüngedeki ötegezegenin boyutunu ve yıldızından ne kadar uzakta olduğunu belirlemeye de yardımcı olabilir.

Galaksi dışı X-ışını ikili dosyaları

Bu yeni ötegezegeni tespit etmek için X-ışını ikili dosyaları olarak bilinen önemli bir teknik kullanıldı.

X-ışını ikili dosyaları, bir nötron yıldızı veya kara delik, yakın yörüngede dönen canlı bir yıldızdan malzeme çaldığında ve parlak X-ışınları yayma noktasına kadar aşırı ısındığında ortaya çıkarılabilir. Bu, gökbilimcilerin, geçiş halindeyken ışığın azalmasıyla potansiyel bir gezegenin varlığını tespit etmelerini kolaylaştırır.

Bu özel ötegezegen için X-ışını geçişi, X-ışını emisyonunun sıfıra düştüğü yaklaşık üç saat sürdü.

Daha fazla veri gerekiyor

Gözlenen ışığın azalmasının, X-‘in önünden geçen bir gaz veya toz bulutundan kaynaklanmış olabileceği öne sürüldü. Rays, çalışmanın yazarları bu açıklamanın kendi verileriyle tutarlı olmadığını söylese de.

X-ışınları Samanyolu’ndaki ötegezegenleri belirlemede başarılı olsa da, diğer galaksilerin ötesine bakmak için daha az donanımlıdırlar ve daha uzun mesafeler teleskoba ulaşan ışık miktarını azaltır.

Çalışmanın verileri ayrıca, ötegezegenin ikili ortağının önünden tekrar geçmesinin yaklaşık 70 yıl sürdüğünü, yani uzun bir süre tekrar çalışmanın gözlemlenemeyeceği anlamına geliyor.

New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nden yazar Julia Berndtsson, “Heyecan verici ve cesur bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz, bu nedenle diğer gökbilimcilerin buna çok dikkatli bakmasını bekliyoruz” dedi.

“Güçlü bir argümanımız olduğunu düşünüyoruz ve bu süreç bilimin nasıl çalıştığını gösteriyor.”

Gökbilimciler galaksimizin dışındaki ilk gezegeni keşfettiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!