112 Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Binlerce Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü mezunu hayalindeki mesleği yapabilmek adına 112 Acil Çağrı Merkezlerine kendi bölümlerinden alım yapılmasını beklerken bu konuya dair yakın zamanda bir açıklama sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir TV programında kendisine yöneltilen soruya şu şekilde cevap verdi.

“Sayın Cumhurbaşkanımız bize biz bu gençleri üniversitelere gönderiyoruz. Alım yapacağınız zaman ilgili yerlere ilgili bölümlerden alım yapın dedi. Onun için mesela biz AFAD’a alınan personellerin %75’ini ilgili bölümlerden aldık.112 Acil Çağrı Merkezlerine alınan personellerin %75’ini de ilgili bölümlerden personel aldık. Bu çocuklarımız bu gençlerimiz niye okuyorlar o zaman oralarda. Hem de iyi bir eğitim alıyorlar ve biz onlardan, 112 Acil Çağrı Merkezlerinde çalışanlardan çok memnunuz ve yine onlardan alım yapacağız.” dedi.

Bu açıklamalardan sonra Çağrı Merkezi Hizmetleri mezunları Twitter’da gündem oldular ve atılan twitlerde Çağrı Karşılama Personeli olarak yapılacak personel alımlarının %75’inin değil hepsinin Çağrı Merkezi Hizmetleri mezunlarından olmasını, farklı bölümlerden mezun olan Çağrı Karşılama Personellerinin devir hızı yüksek olduğu için farklı bölümlerden alım yapılmaması gerektiğini belirttiler.

Çağrı Merkezi Hizmetleri mezunları atılan twitlerde alımın mümkün olan en yakın zamanda yapılmasını istediklerini söylediler.

Yetkililerin bu konudaki tavrı ne olacak, bu istekleri yerine getirecekler mi? Bunu zaman gösterecek ve bu sürecin temenni.com olarak takipçisi olacağız.

112 Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!