Bakan Özer: Bütçenin yüzde 15,7’si MEB’in

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bütçeden eğitime ayrılan payın büyüklüğüne ilişkin, eğitimde bu yıl da bütçenin yüzde 15,7’sinin MEB’e ayrıldığını söyledi.

TRABZON (İGFA) – Trabzon’da Çukurçayır Hami Yıldırım İlkokulu’nun açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kürsüye söz almak için geldiği sırada öğrencilerin “Mahmut Hoca” şeklinde slogan atması üzerine teşekkür etti.

Trabzon’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Bakan Özer, master ve doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesinde yaptığını, Trabzon’un kendi hayat hikayesi içerisinde önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Özer, memleketi Tokat haricinde iki şehre vefa borcu olduğunu belirterek “Birisi Zonguldak, 16 yılımı geçirdiğim, rektörlük yaptığım. Diğeri de Trabzon. Onun için önce Zonguldak’ta bulundum, şimdi de sizlerle birlikteyiz” dedi.

Eğitime bütçeden en büyük payı ayıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde önemli dönüşümlerin yaşandığını kaydeden Bakan Özer, “Eğitimde bu yıl da bütçenin yüzde 15,7’si Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldı. Her zaman eğitime, en kriz anlarında bile eğitime en büyük bütçeler ayrıldı. Çünkü ülkemizin en kalıcı ve sürdürülebilir sermayesi, beşeri sermayesidir. Beşeri sermayeyi şekillendiren de eğitimdir. Biz ne kadar güçlü bir eğitim sistemine sahip olabilirsek Türkiye o kadar güçlü olur. İnşallah bundan sonraki yatırımlarımızda da artık erişim problemini çözdükten sonra eğitimin kalitesini bölge, il, ilçe farkı gözetmeden aynı seviyeye çıkarmak için, beşeri sermayemizin niteliğini artırabilmek için Milli Eğitim Bakanlığının tüm imkanlarını seferber edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Özer, konuşmasının ardından ilkokulu yaptıran Hami Yıldırım’a teşekkür belgesini sundu, okulun açılış kurdelesini kesti. Açılış sonrasında okul kütüphanesini ziyaret eden Bakan Özer, öğrencilerle bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir