Eğitimde ilk ihracat tırı uğurlandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat Tırını Uğurlama Programı'na katıldı. İSTANBUL (İGFA) - İstanbul'da Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen programda konuşan Millî E...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat Tırını Uğurlama Programı’na katıldı.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul’da Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programda konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir ülkenin kalkınması için çok kritik öneme sahip iki kriter olduğunu söyledi. “Beşeri sermaye kapasitesi ile üretim kapasitesi”na dikkati çeken Bakan Özer, “Eğer siz beşeri sermayenizin niteliğini artıramazsanız ve onu üretimle eşleştiremezseniz şu çok ateşli rekabetin olduğu dünyada diğer ülkelerle rekabet edebilmeniz mümkün değil. İşte bizler Millî Eğitim Bakanlığı olarak bir taraftan geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimizi, beşeri sermayemizi yetiştirip onun niteliğini arttırırken diğer taraftan onları üretimle, inovasyonla, girişimcilik kültürüyle yetiştirmeye büyük özen gösteriyoruz. İşte bu alanda en kritik eğitim türlerinden bir tanesi mesleki eğitim” diye konuştu.

Mesleki eğitimin bu ülkede çok sancılar çektiğini dile getiren Bakan Özer, artık mesleki eğitimde yüzde 1’lik başarı dilimine giren öğrencilerden konuştuklarını belirterek, “Fen lisesine giden öğrenciler, artık meslek liselerini tercih eder hâle geldi. Mesleki eğitimde üretim kapasitesinin artmasından bahsediyoruz. 2021 yılında meslek liselerimiz tüm Türkiye’de 1 milyar 162 milyonluk gelir elde ettiler. Müthiş bir rakam. Üç yıl önce 200 yüz milyonlar bandındaydı” dedi.

2021 yılında öğrenciler 50 milyon, öğretmenler ise 112 milyon kâr payı aldığını vurgulayan Özer, “2021 yılında öğrencilerimize dağıttığımız kâr payı 50 milyonun üzerine çıktı. Öğretmenlerimize 112 milyon lira dağıtmışız. 2022 yılındaki hedefimiz 1,5 milyarlık bir gelir. İlk beş aydaki gelirimiz 2021 yılındaki gelirden yüzde 231 artış göstererek 560 milyona ulaştı. 2022 yılını, ben inanıyorum ki, 2 milyarın üzerinde bir gelirle kapatacağız” diye konuştu.

MESLEK LİSELERİNDEN BİR İLK: YURT DIŞINA İHRACAT

İlk defa yurt dışına gidecek bir ihracatın uğurlanmasıyla ilgili olarak bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Özer, “Artık mesleki eğitimde güzel hikâyeler var, problemler geçmişte kaldı. Artık önümüze bakıyoruz. Tabii bunların ortaya çıkmasının en büyük nedeni İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odasıyla birlikte atmış olduğumuz adımlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 55 Ar-Ge merkezi olduğunu hatırlatan Özer, Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de 56. Ar-Ge merkezi olarak ilan ettiklerini duyurarak İstanbul’daki tüm meslek liselerini artık İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odasının hamiliğine aldıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Özer ve beraberindeki protokol, okul sanayi iş birliği modeli kapsamında ilk ihracat tırını uğurladı.

Eğitimde ilk ihracat tırı uğurlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!