Meteorolojiden bir ‘dolu’ uyarı

Meteoroloji birçok ilde kuvvetli ve gök gürültülü yağışların etkili olacağı konusunda uyardı. Yapılan açıklamaya göre bu sabah saatlerinden itibaren iç Ege, Akdeniz'in batı kesimleri, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun bazı illeri, Karadeniz'in iç kesimle...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteoroloji birçok ilde kuvvetli ve gök gürültülü yağışların etkili olacağı konusunda uyardı. Yapılan açıklamaya göre bu sabah saatlerinden itibaren iç Ege, Akdeniz’in batı kesimleri, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun bazı illeri, Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’daki bazı illerde kuvvetli yağışlar etkili olacak. Öte yandan öğleden sonra için bazı illerde dolu ve hortum riski olduğu belirtildi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Aydın, İzmir ve Muğla’nın iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri, Denizli, uşak ve Afyon çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

TOZ TAŞINIMI, SİS VE PUS

Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde toz taşınımı görülmesi bekleniyor. Sabah saatlerinde Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis bekleniyor.

İRİ DOLU VE HORTUM TEHLİKESİ

Twitter’da yaptığı hava durumu paylaşımlarıyla bilinen “havaforum” isimli hesaptan dikkat çeken bir uyarı yapıldı. İri dolu ve hortum tehlikesine dikkat çekilen paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: Dikkat! Bugün (Cumartesi) Ankara dahil İç Anadolu Bölgesi ile İç Ege’de kuvvetli meteorolojik hadiselerin oluşmasını tahmin ediyoruz. Öğleden sonra iri dolu yapabilecek, hortum oluşturabilecek hava olayları oluşabilir. Bu oluşumlar yerel ve hızlı bir biçimde gerçekleşecek.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinde Marmara, kuzey Ege kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların le saatlerinden sonra Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri, Denizli, Uşak ve Afyon çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Rüzgarın, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, ağaç devrilmesi gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde toz taşınımı görülmesi beklendiğinden meydana gelebilecek hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme ve ulaşımda aksamalar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteorolojiden bir ‘dolu’ uyarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!