Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Milli Uzay Programı Strateji Belgesi”ne yönelik genelgeyi imzaladı. ANKARA (İGFA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin, koordineli ve entegre olarak yürütülmesi am...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Milli Uzay Programı Strateji Belgesi”ne yönelik genelgeyi imzaladı.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin, koordineli ve entegre olarak yürütülmesi amacıyla Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı tarafından 2022-2030 yıllarını kapsayan “Millî Uzay Programı Strateji Belgesi”nin hazırlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Uzay Programı Strateji Belgesi’ne ilişkin, uzay sektörünün hızla gelişerek, tüm insanların hayatına dokunan ve değer üreten bir alan haline geldiğini belirtti.

Uzaya erişim ve uzayın kullanımında bağımsızlığın güvenceye alınması, uzay ekosisteminin güçlendirilmesi, uzayın toplum yararına kullanılması imkanlarının geliştirilmesi, küresel uzay pazarından giderek daha fazla pay alınması, uzayın barışçıl amaçlarla kullanımını destekleyen uluslararası iş birliği imkanlarının geliştirilmesine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay stratejisinin verimli, güvenli ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirilmesinin Türkiye için büyük önem arz ettiğini vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırlatma, uzaktan algılama uyduları, uydu tabanlı konumlama ve zamanlama sistemleri, uzay bilimleri, keşif ve insanlı uzay misyonları, haberleşme uyduları ve uzay güvenliği alanlarında yoğunlaşan uzay çalışmalarının sadece uzay alanında değil etkilediği bütün sektörlere verimlilik ve istihdam sağlayarak ülke teknolojisine ve ekonomisine katkı sunduğuna işaret etti.

Erdoğan, bu katkının daha sistematik ve planlı yürütülmesi için devletlerin uzay politikalarının, ajanslar tarafIndan hazırlanan uzay programları aracılığıyla sağlandığına dikkati çekti.

Söz konusu belgenin detayına ulaşma için tıklayabilirsiniz.

Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!