YKS’de şimdi sonuç heyecanı

Üniversiteye giriş maratonu YKS, dünkü AYT ve YDT oturumlarıyla tamamlandı. 2 milyonu aşkın adayın gözü şimdi 20 Temmuz’da açıklanacak sonuçlarda. Hayalindeki üniversiteye girebilmek için 2 gün boyunca Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter döken ad...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversiteye giriş maratonu YKS, dünkü AYT ve YDT oturumlarıyla tamamlandı. 2 milyonu aşkın adayın gözü şimdi 20 Temmuz’da açıklanacak sonuçlarda.

Hayalindeki üniversiteye girebilmek için 2 gün boyunca Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter döken adaylar, dün Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ne (YDT) girdi. YKS maratonunun Sınav etabı da tamamlanmış oldu. Ama YKS maratonu devam ediyor. Şimdi sırada 20 Temmuz’da puanların açıklanması var.

2 milyon 56 bin 512 adayın başvurduğu AYT, dün saat 10.15’te başladı. TYT’nin aksine bu yıl AYT ve YDT oturumlarının süresinde bir değişiklik olmadı. Adaylara 160 soru soruldu ve 180 dakika zaman verildi. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’nde; 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 10 Tarih-1 ve 6 Coğrafya-1 olmak üzere 40 soru soruldu. Sosyal Bilimler-2 testi de; Tarih-2 11 soru, Coğrafya-2 11 soru, Felsefe Grubu (Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık) 12 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe Grubu 6 soru olmak üzere toplam 40 sorudan oluştu. Matematik testinde 40 soru yöneltilirken, Fen Bilimleri Testi 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji olmak üzere 40 sorudan oluştu..

168 bin 430 adayın başvurduğu Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.45’te başladı. Adaylara 80 soru için 120 dakika süre verildi.

YKS’de şimdi sonuç heyecanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!