Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

İstanbul’un ‘Seferberlik Planı’nı açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nın açıklandığı toplantıda konuştu.

İSTANBUL (İGFA) – Her şeyi yeni baştan düşünmeye ihtiyaçları olduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, güçlü bir inisiyatif alarak düzen değiştireceklerini söyledi.

Deprem dirençli yerleşim alanları ve kentler yaratma sürecine girildiğini belirten Başkan İmamoğlu, “Bu cesaret ister, cesur olabilmek için önce yanlış giden bir düzeninin bir parçası olmaktan net olarak kurtulmak gerekir. 1999 yılından beri Büyükşehir Belediyesi yıllarca bu konuyu konuşuyor. Ancak bu düzene kalıcı ve cesur bir şekilde değişim adına yeterli adımları atamamıştır” dedi.

“Deprem dirençli İstanbul için yüksek seviyede bir seferberlik başlatıyoruz. Bu mümkün müdür? Pekala mümkündür. California, Meksika, İtalya, Endonezya, Şili ve Japonya’da nasıl mümkün olabilmişse İstanbul’da da mümkün olmak zorunda.

HIZLI TARAMA YAYGINLAŞACAK

Depremin İstanbul için kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ifade eden Başkan İmamoğlu, “Tarih boyunca İstanbul’u nasıl vurduysa yine vuracaktır. Gününü saatini bilmiyoruz ama deprem bu kentte yaşanacak. Bu seferberlik için kaynaklarımız, bilim insanlarımız, bütçemiz her şeye rağmen var. Deprem Bilim Kurulumuzla yaptığımız toplantılardan sonra depremin tüm boyutlarınız kapsayan yedi alanda bir çalıştay sürecini gerçekleştirdik. Güçlendirmeden, acil yardıma, lojistikten sağlık yardımlarına, afet koordinasyon merkezimize kadar tüm boyutları mercek altına aldık” diye konuştu.

İstanbul Deprem Seferberlik Planı, aşağıdaki 5 başlık altında değerlendirilerek hazırlandığını kaydetti.

  • Afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları
  • Mevcut alt yapı ve ulaşım ağının afetlere dayanıklı hale getirilmesi
  • Sismik ve yer bilimleri çalışmaları
  • Afet sonrası toplanma / barınma alanları
  • Afet odaklı eğitim ve kapasite geliştirme

“İnsanlarımızı korumak için, deprem dirençli kent uygulamasını ilk kez İstanbul’da başarıp Türkiye’ye örnek olacağız” diyen İmamoğlu, “Partisi yok bu işin. Hedefimiz bu, seferberliği yaygınlaştırmak. Deprem dirençli İstanbul için yüksek seviyede bir seferberlik başlatıyoruz” diye konuştu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Kültür & Sanat

Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ni temsil edecekleri voleybol turnuvasına katılmak için gittikleri Adıyaman’da yakalanan Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri,...

Dünya

Dünya Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık destek sağlanacağı duyuruldu.

Kültür & Sanat

Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun teşebbüsüyle çalışmalarına başlayan ve bugün 76 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapı olarak yola devam eden...

Politika

Altılı masa liderleri 'deprem özel' gündemi ile 18 Şubat Cumartesi günü Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde bir araya geleceğini duyurdu.