Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

Bursa Mustafakemalpaşa ‘abartıya’ kaçmayacak! İlçe Meclisi özel kararlar aldı

Deprem Bölgesi Hatay Arsuz’daki görevinden dönen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilk Belediye Meclis toplantısında tarihi kararlar aldı.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde resmi bayramlar ve ilçenin kurtuluşu hariç tüm kültürel etkinliklerin iptal edildiği açıklandı.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, edinilen ve tanıklık edilen acı tecrübeler doğrultusunda tüm kaynakları ve enerjilerini Mustafakemalpaşa’yı depreme hazırlamaya ve deprem bölgesindeki yaraları sarmak için kullanmaya harcayacaklarını söyledi.

Mustafakemalpaşa’nın radikal kararı, Mart ayı olağan belediye meclis toplantısının ikinci oturumunda alındı. Hatay Arsuz’daki tecrübelerini aktaran Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Kanar, “Çıkardığımız dersler alacağımız tedbirler var” diyerek, “İlçemizde bu depremin sıkıntılarını yaşamamak için tedbirlerimizi alıyoruz” dedi.

“Bir hafta boyunca görev aldığım Arsuz’da siyasetin çok üzerinde bir deprem yaşandığını aktarabilirim” diyen Başkan Kanar, “Bir şehir nasıl yıkılır, tarih nasıl yok olur bizzat yerinde tanıklık ettik. En az 5 yıl tüm yardım ve desteklerin deprem bölgesine gitmesi kanaatindeyim. Yaralarımızı birlik ile saracağız” dedi.

“TÜM KAYNAKLARIMIZ VE ENERJİMİZLE DEPREME ODAKLANACAĞIZ”

Başkan Kanar, “Fay hattı üzerinde bulunan Mustafakemalpaşa’da, kanun ne ise, yönetmelik ne ise inşaat izinleri harfiyen uygulanacak. Hiçbir imtiyaz kabul edilmeyecek. 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 14 Eylül resmi tatil kutlamaları hariç, yapılması planlanan tüm kutlamalar iptal edilecek. Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından şehit ailelerine ve Mustafakemalpaşa’ya yerleşen depremzede vatandaşlara düzenlenecek olan iftar programı hariç, yapılması planlanan tüm iftar programları iptal edilecek. 131 mahallesiyle Bursa’nın yüzölçümü bakımından en büyük ilçesinin olmazsa olmazı köy hayırlarına katılım sağlanmayacak ve köy hayırlarına kullanılacak parayı deprem bölgesine bağışlayan muhtarlara plaket takdim edilecek. Türkiye’nin en uzun soluklu sokak basketbolu Tatlıtop Şenlikleri abartıya kaçılmadan devam edecek” diye konuştu.

Bu arada Mustafakemalpaşa’daki depremzede vatandaşların yeni hayatlarında desteklerini esirgemeyeceği vurgusunu yapan Başkan Kanar, 3 ay boyunca Belediye Başkanlığı maaşını depremzedelere bağışladığını duyurdu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Kültür & Sanat

Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ni temsil edecekleri voleybol turnuvasına katılmak için gittikleri Adıyaman’da yakalanan Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri,...

Dünya

Dünya Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık destek sağlanacağı duyuruldu.

Politika

Altılı masa liderleri 'deprem özel' gündemi ile 18 Şubat Cumartesi günü Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde bir araya geleceğini duyurdu.

Kültür & Sanat

Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun teşebbüsüyle çalışmalarına başlayan ve bugün 76 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapı olarak yola devam eden...