Mariupol, Rusya’nın Ukrayna birliklerine ültimatom vermesiyle düşmeye yakın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna birliklerinin ülkenin güneydoğusundaki son kalesi Mariupol düşmeye çok yakın.

Rus birlikleri bölgedeki Ukraynalı askerlere “teslim ol ya da öl” diye tüyler ürpertici bir ültimatom verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Mariupol’daki durumun “son derece şiddetli” olduğunu kabul etti, ancak şehrin düşebileceğini kabul etmedi. Moskova’yı, şehrin kalan savunucuları öldürülürse barış görüşmelerinin rafa kaldırılacağı konusunda uyardı.

Mariupol’deki askerlerimizin, adamlarımızın ortadan kaldırılması her türlü müzakereyi sona erdirecektir.

Volodymyr Zelenskyy
Ukrayna Cumhurbaşkanı

Rusya’nın taarruzunun ülkenin doğusuna odaklanacağına dair güvencelerine rağmen, Rusya’nın çeşitli savaş dışı nedenlere bağladığı Moskva füze kruvazörü, başkentte ve batı Ukrayna’daki hedeflere yeni saldırılara yol açtı.

Odesa bölgesinde, Rus hava savunma kuvvetleri, batılı ülkeler tarafından Ukrayna’ya sağlanan büyük bir silah sevkiyatını teslim etmek üzere ayarlanmış bir Ukrayna askeri kargo uçağını düşürdü.

Igor Konashenkov
Rusya Savunma Bakanlığı baş sözcüsü

Kharkov’da devam eden Rus bombardımanı şehri harabeye çeviriyor. Giderek daha fazla insan, belki de nihai amacı ülkeyi terk etmek için batıya kaçmaya çalışıyor. Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Cuma günü düzenlediği saldırıda çok sayıda kişinin öldüğünü ve 50’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Geçen hafta AB, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarına Rus birliklerinin arkalarında bıraktığı savaş suçlarının belgelenmesine ve kanıtların toplanmasına yardımcı olmak için finansman ve destek sağlayacağını duyurdu.

Mariupol, Rusya’nın Ukrayna birliklerine ültimatom vermesiyle düşmeye yakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!