Mülki İdare Amirlerine ‘Hak’ eğitimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı ile BM Nüfus Fonu tarafından 2019 yılında imzalanan protokol kapsamında kadın ve çocuk hakları ihlallerinin engellenmesi amacıyla mülki idare amirlerine yönelik eğitim programları sürüyor.

ANKARA (İGFA) – İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Mevzuat ve Strateji Daire Başkanı Dr. Olcay Erkıral Tavas, kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere tüm aile üyelerinin refah içerisinde, herhangi bir ihmal, istismar ya da şiddetle karşılaşmadan, kendilerini geliştirecekleri bir sosyal hayat kurulmasını sağlayacak politikaların geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinin devletin ve her bir mülki idare amirinin en önemli ve öncelikli görevi olduğunu belirtti.

İller İdaresi Genel Müdürlüğü Mevzuat ve Strateji Daire Başkanı ve proje sorumlusu olan Dr. Olcay Erkıral Tavas, Ankara Hilton Otel’de dün başlayan ve 4 gün sürecek eğitim hakkında bilgi verdi.

Programın içeriğinde kaymakamların mesleki tecrübeleri, konunun sosyolojik, psikolojik, dini ve güvenlik, hukuksal anlamda incelenmesi ile aynı zamanda şiddetle mücadelede özellikle çocukların korunması ihmal ve istismarı bilgilerinin yer aldığını aktaran Tavas, şiddet sarmalını kırmak için aile içi iletişim, annelik ve babalık rolleri ile öfke kontrollerine yer vermeye çalıştıklarını söyledi.

Tüm disiplinleri, tüm paydaşları ve kaymakamların görüş ve önerilerini bu programda dinlemeyi arzu ettiklerini belirten Tavas, bu nedenle sahada yaşanan sorunları, çözüm önerilerini tecrübe etme şansına sahip devletin en güçlü halkası olarak gördükleri kaymakamlara ve onların eşlerine yönelik bu eğitimi planlamaya çalıştıklarını söyledi.

Bu arada BM Nüfus Fonu Program Koordinatörü Dr. Yasemin Kalaylıoğlu da 2019 yılında başladıkları yüz yüze eğitimlere, verilen pandemi arasının ardından devam ettiklerini anımsatarak, bütüncül bir yaklaşımla ilerlediklerini söyledi.

Kalaylıoğlu, yapılan etkinlik ile sosyolojik ve psikolojik değerlendirmelerin yanı sıra hukuki olarak neler yapıldığı, kadına şiddet ve çocuk hakları konusunda hangi kurumların ne gibi inisiyatifler aldığı, görev dağılımlarının nasıl olduğu ve koordinasyonun nasıl sağlandığı gibi konulara kapsamlı bir bakış açısı sunmaya çalıştıklarını kaydetti.

Mülki İdare Amirlerine ‘Hak’ eğitimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!