Rusya askeri eylemleri azaltacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’da bir araya geldiği toplantı tamamlandı.

İstanbul görüşmelerine katılan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Fomin, Kiev ve Çernihiv yönlerinde askeri eylemlerini azaltmaya karar verdiklerini açıkladı.

Ukrayna heyeti görüşmenin ardından açıklama yaptı. Ukrayna heyetinden “Garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında Türkiye var” açıklaması geldi.

Reuters’in aktardığı habere göre “Ukrayna’nın geleceğini şimdiden düşünmeliyiz” ifadeleri kullanılırken, “NATO’ya girmeyeceğiz ancak AB’den vazgeçmeyeceğiz. Anlaşmada hiçbir şey AB’ye girmeye engel olmayacak.” denildi. Kırım konusu çözüme kavuşmalı. Kırım işgal altında olan bir bölgedir. 1991’den itibaren Ukrayna’nın bütünlüğü, egemenliği üzerine konuşuyoruz” dedi.

Rus heyetinden gelen ilk açıklamada ise İki taraf arasında bazı maddelerde uzlaşabildik. Dışişleri bakanlarımız bu maddeleri daha detaylı çalışacak. Ukrayna’nın teklifine bakılacak ve Putin’e rapor edilecek denildi.

Rus müzakereci Medinskiy, Putin ve Zelenskiy’nin görüşmesinin sadece dışişleri bakanları tarafından kabul edilen bir anlaşma yapılması halinde mümkün olacağını duyurdu.

Rusya askeri eylemleri azaltacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!