Pinterest İle Para Kazanma – Blog Açmasanız Da Olur

Pimterest ile para kazanmak
Pimterest ile para kazanmak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pinterest günümüzün en popüler sosyal medya araçlarından bir tanesi. Bu mecranın diğerlerinden farkı sadece boş zaman geçirmek için değil, gerçekten kaliteli ve işe yarar özelliklerinin olması. Popüler olması da tabii ki biz web masterlar için bir fırsat.

Bu fırsatı değerlendirebilenler Pinterest kullanarak binlerce dolar kazanabiliyorlar. Peki Pinterest tam olarak nedir? Pinterest ile nasıl para kazanılır? Pinterestten para kazanmak kolay mıdır? Hadi, bu soruları cevaplamaya başlayalım.

Pimterest ile para kazanmak
Pimterest ile para kazanmak

Pinterest Nedir?

Pinterest; pin yani sabitlemek, tutuşturmak ve interest yani ilgi kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir isimdir. İsmi ne amaçla kullanıldığını da açıklıyor aslında.

Pinterest insanların ilgi alanlarıyla ilgili görselleri sanal bir duvara daha sonra faydalanmak üzere sabitledikleri yani pinledikleri bir sistemdir.

Diyelim ki fotoğrafçılıkla ilgileniyorsunuz. Pintereste üye oldunuz. İlk işiniz fotoğrafçılıkla ilgili bir pano oluşturmak. Sonra ister başkalarının paylaştığı fotoğrafçılıkla ilgili pinleri, isterseniz kendi pinlerinizi bu panoya tutuşturuyorsunuz. Bir diğer önemli nokta ise bu pinlere bağlantı verebiliyorsunuz.

Ben bebek fotoğrafları çekmeyi seviyorum mesela. Bebek Fotoğrafçılığı diye bir Pano oluşturdum ve en beğendiğim bebek resimlerini bu panoya tutturdum. Bebek fotoğrafı çekmek istediğimde ise bu panoya girip ilham alabiliyorum.

Bu durumu görsellik üzerine kurulmuş her alanda değerlendirebilirsiniz. Örneğin, yiyecekler, diyetler, kilo verme, moda, ev bina tasarımları, iç tasarım, fotoğrafçılık…

Peki bu sistemden nasıl para kazanırız?

Pinterest ile para kazanmak için önümüzde temel olarak iki seçenek var.

Birinci seçenek direk Pinterest üzerindeki paylaşımlardan satış ortaklığı sistemini kullanarak para kazanmak.

İkinci seçenek ise bir blog açarak bu blogla ilgili pinler oluşturup paylaşmak ve sitemize ziyaretçi çekmek. Böylece sitemize gelen trafikten reklam yayınlayarak para kazanabiliyoruz.

#1 Satış Ortaklığı İle

Satış ortaklığı konusunu daha önce burada işlemiştik. Temel olarak başkasının ürününü satarak satış üzerinden kar almaya satış ortaklığı deniliyor.

Dünyadaki en büyük satış ortaklığı sisteminin amazona ait olduğunu da söylemiştik (Bkz. Amazon Associates). Türkiye’de henüz aktif olmasa bile dünyada çok popüler bir sistem. Başka satış ortaklığı sistemleri de mevcut tabii. Peki bu sistemi Pinterest ile nasıl birleştiririz?

Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağımıza gelelim.

 • İlk adım ne satacağınıza karar vermek. Bir ilgi alanı oluşturmak. Görselliği ön planda olan bir alan seçmek daha çok işe yarar artık bunu biliyoruz. Diyelim ki bahçe takımları konusunu seçtik ve bu konu üzerine paylaşımlar yapacağız.
 • İkinci adım Pintereste üye olup bahçe takımları ile ilgili panolar oluşturmak. En güzel bahçe takımları gibi. Tabii siz bunun ingilizcesini düşünün, zira Türkçe bir konu ile henüz Pinterestten para kazanmak kolay olmayabilir.
 • Üçüncü adım bir satış ortaklığı sistemine üye olmak. Bunun için bir çok seçeneğimiz var ancak en popüler olan en iyisi. Amazon Satış ortaklığı sistemi. Buraya girip üye olduktan sonra satışına yardımcı olacağımız ürünleri seçiyoruz ve satış ortaklığı linklerimizi alıyoruz.
 • Dördüncü adım ise bu satış ortaklığı bağlantılarını güzel görseller eşliğinden pinterestte paylaşmak. Görsellerinizi tasarlamak için Canva aracını kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve kullanımı çok kolay bir araçtır.

#2 Blog Açarak

Bir blog açıp, blogdaki yazılarınızı Pinterestte paylaşarak da gelir elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yine görselliği olan bir alan seçmeniz.

Ayrıca bu yöntemin avantajı sadece satış ortaklığı sistemine bağımlı olmamanız. Bu yöntemle Adsense gibi tıklama başına para veren reklam ağlarını da kullanabilirsiniz.

Türkiyede bu sistem genellikle kötüye kullanılıyor. Yapılan şey, içerisinde binlerce kopya içerik bulunan bir site açmak. Sonra bu içerikleri otomatik olarak Pinterest üzerinde paylaşmak. Aslında gayet basit;

 1. Otomatik içerikli kopya bir site oluştur.
 2. Bu içerikleri yine otomatik olarak pinterestte paylaş.
 3. Gelen ziyaretçilerden adsense aracılığıyla para kazan.

Ancak bu sistem hem etik değil hem de uzun vadeli olmuyor çünkü pinterest önünde sonunda bu siteleri banlıyor. Adsensein de bu siteleri banlaması ve hesabınızı kapatması çok olası.

İyisi mi siz, orijinal içerikler hazırlayıp manuel olarak bu içerikleri paylaşarak para kazanmaya çalışın. Zorlu ama başarılı ve uzun vadeli olacaktır.

#3 Kendi Ürünlerinizi Satarak

Pinteresti tıpkı instagramda olduğu gibi kendi ürünlerinizi pazarlamak için de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken yukardakilerden çok farklı değil.

Ürünlerinizin orijinal görsellerini hazırlayıp, satış kanalınıza bağlantı vererek paylaşmak. Bundan sonra da olabildiğince fazla kişiye ulaşmak için uğraşmanız gerekecek.

Pinterest İçin Görsel Tasarlamak

Pinterest görselliğe dayalı bir sosyal medya ağı olduğu için yüklediğiniz ya da paylaştığınız görsellerin kaliteli olması önemlidir.

Pintereste görsel eklerken boyutun çok önemli olduğunu unutmayın. Yatay tasarlanmış görsellerin dikey olanlara göre tıklanma oranı düşüktür. O yüzden formata uymakta fayda var.

Gelelim bu görselleri nasıl hazırlayacağımıza… Aslın bu çok basit bir iş. İnternette bu görselleri tasarlamak için hazırlanmış, oldukça pratik ve çoğunlukla ücretsiz bir çok araç var. Şimdi bu araçlardan bir kaç tanesine bakalım.

#1 Canva

Canva ile blog görseli, logo, facebook ve bir çok format için görsel tasarlayabilirsiniz. İçeriğinde binlerce şablon var, yapmanız gereken şablonu seçmek ve gerekli yerleri düzenlemek. İsterseniz kendi içeriğinizi de yükleyebiliyorsunuz.

#2 Snappa

Canva ile aynı mantıkla çalışıyor. Sadece şablon olarak daha farklı. Kullanım kolaylığı aynı derecede. Ücretsiz üyelikle ayda sadece 5 adet görsel indirebiliyorsunuz. İdareli kullanın.

#3 Buffer:

Ücretsiz bir araç ancak şablon ve kullanım kolaylığı bakımından diğerlerinden geride kalıyor. https://pablo.buffer.com

#4 Adobe Spark

Bu alanın en güçlü oyuncularından bir tanesi de adobe spark uygulaması. Bu uygulama ile tarayıcınız üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden kolayca her platformda paylaşabileceğiniz görseller tasarlayabilirsiniz.

Ücretsiz şablonlar mevcut olsa da eğer bir creative cloud üyeliğiniz varsa, premium şablonları da ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Pinterestte Daha Fazla Kişiye Ulaşmak

Pinterest de diğer tüm sosyal medya platformları gibi çevre oluşturmak ile alakalı bir site. Burada yaptığınız paylaşımları ne kadar kişiye ulaştırırsanız o kadar başarılı oluyorsunuz.

Peki daha fazla kişiye nasıl ulaşacağım?

Şimdi bunun cevabını irdeleyelim. İşte pinterestte daha fazla kişiye ulaşmak için yapmanız gerekenler:

#1 Orijinal Görsel

Bundan daha önce de bahsettim. Orijinal görsel paylaşmak çok önemli. Oradan buradan aldığınız görselleri direk yükleyip paylaşmak işinize yaramaz. Bunun yerine yukarda paylaştığımız araçları da kullanarak özgün görsellerinizi tasarlamalısınız.

Görsel tasarlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, pinterest formatına uygun görseller paylaşmanızdır. Yani görsel boyunları, dikey ve belirli bir orana sahip olmalıdır.

Elbette her çeşit görseli yükleyebiliyorsunuz ancak, istatistikler dikey görsellerin daha fazla paylaşım aldığını göstermektedir. Yukardaki araçlarda pintereste özel boyutlarda yüzlerce şablon sizi bekliyor.

#2 Görsel Açıklamaları

Pintereste yüklediğiniz görsellerin farkedilmesi için bu görsellere özenle hazırlanmış başlık ve açıklamalar girmelisiniz. Bu açıklamalar görselde tam olarak ne olduğunu kısa ve öz bir şekilde anlatmalı, arama sırasında kullanılabilecek anahtar kelimeleri içermelidir.

#3 Hashtag

Paylaşımlarınızda, başlık ve açıklamanın yanında anahtar kelimeleri kullanarak etiketler oluşturmayı unutmayın. Bu etiketler, arama motorlarına tam olarak görselinizin konusunu anlatmanıza yardımcı olur.

#4 Başkalarını Takip Edin

Pinterestte de diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi takipleşme özelliği vardır. Ne kadar takipçiniz varsa başarı oranınız o kadar artar.

Takipçi kazanmaya ise kendi alanınıza yönelik paylaşımları ya da kişileri takip ederek başlayabilirsiniz. Bu şekilde hem insanların sizi geri takip etmesini sağlayabilir hem de konunuzla alakalı trend paylaşımlar hakında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı burada sonlandırıyorum. Sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Bol kazançlar.

Pinterest İle Para Kazanma – Blog Açmasanız Da Olur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. ben tek tek fotoğrafları ekledim kırptım evirdim çevirdim efekt verdim paylaştığım fotoğraflar özgün linkte sadece bir fotoğraf değil en az sitede beş fotoğraf paylaştım gelen ziyaretçi sitede daha fazla zaman geçirsin diye yine de bana spam uyarısı verdi günde 3 5 kez paylaşım yaptığım halde kısaca pinterest batmayacağım diye kullanıcısına hiç değer vermiyor güven vermiyor önüne ne gelirse siliyor

  Cevapla
  • Yönetici 3 sene önce

   Çok fazla spama maruz kaldıkları için “yoğurdu üfleyerek yiyorlar” diyelim hocam. Yine de işi kuralına göre yapınca banlanma ihtimalini çok düşük görüyorum.

   Cevapla
 2. 3 sene önce

  Merhaba
  Ben pinterestte yaptığım şeyleri paylaşıyorum ve tabi bu şeylerden para da kazanmak istiyorum.Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdi şöyle bir şeyin farkına vardım az önce araştırırken size de sormak istedim. Ayarlardan bölgeyi şehri Türkiye dışında bir yer yapınca mesela Amerika yapınca sol üst de analiz kısmında ”reklamlar”diye bir şey çıkıyor fatura eklemeyi filan istiyor bu nedir ? Neden bizim ülkemizi işarteldiğimizde çıkmıyor.
  Bir de web sitesini üzerine almak diye bir şey var bu nedir araştırdım ama pek bir şey bulamadım,anlamadım.
  Diyeceklerim bu kadar şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum

  Cevapla
  • Yönetici 3 sene önce

   Merhaba,
   Bu işetme hesaplarında çıkan bir bölüm. Pinleri daha fazla kişiye ulaştırmak için pinterest üzerinde reklam verebiliyorsunuz. Türkiyedeki hesaplarda bulunmuyor bu bölüm. Belki henüz hukuki altyapıyı oluşturmadıkları için olabilir ya da ekonomik olarak belki Türkiyede yeterince potansiyel görmüyorlardır.

   Cevapla
Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!