Türkiye, Kaşıkçı Cinayeti Davasını Suudi Arabistan’a Devretti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki bir mahkeme, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili davayı Perşembe günü Suudi Arabistan’a devretti. Küresel öfkeye neden olan iğrenç bir suç için adalet.

Türkiye’nin kararı, oradaki yargılamanın en azından kimin olaya karıştığına ve Bay Kaşıkçı’nin 2018’de içeride Suudi bir ölüm timi tarafından nasıl öldürüldüğüne ve parçalara ayrıldığına dair daha fazla kanıt sunacağını uman insan hakları savunucularına bir darbe oldu. Evrak almak için gittiği İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’na Türk nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenmek için ihtiyacı vardı.

Cengiz Hanım’ın avukatı Ali Ceylan, karar açıklanmadan Perşembe günü mahkemeye verdiği demeçte, “Kuzuyu kurda emanet etmeyelim” dedi. Türk milletinin haysiyetini, namusunu koruyalım ve böyle bir karar vermeyelim.

Sayın Ceylan mahkemeye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk yetkililerin Suudi Arabistan’da adaletin olmadığını söylediklerini hatırlattı. Cengiz Hanım’ın bir diğer avukatı Gökmen Başpınar

Suudi Arabistan’ın davadaki sanıkların yargılanmasının bittiğini ve sanıkların çoğunun mahkemeye sevk edildiğini söyledi. Oradaki Türk davası beraat etmişti.

“Türk milletinin davayı adaletsiz bir ülkeye devretmesi sorumsuzluk olur” dedi Başpınar.

Karar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin Suudi Arabistan ile ilişkilerini iyileştirme çabalarıyla aynı zamana denk geldi. Geçen hafta, Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir televizyon röportajında, Arap dünyasının en zengin devleti ile ilişkileri düzeltme yolunda “somut adımlar” olduğunu söyledi.

Yargıçlar kurulu başkanı kararı mahkeme salonunda açıkladı ve savcının davayı devretmek için geçen hafta talebini kabul etti, çünkü yargılanan 26 Suudi şüphelinin hiçbiri Türkiye’de gözaltında değil. Türkiye’nin adalet bakanı savcının talebini onayladı.

2020’de başlayan Türkiye davası, Suudi Arabistan’ın şüphelileri iade etmeyi reddetmesi ve Türk yasalarının ifade vermeyen kişilerin mahkum edilmesine izin vermemesi nedeniyle büyük ölçüde sembolikti.

Bay. Kaşıkçı, hükümetiyle arası bozulan ve ABD’ye taşınan tanınmış bir gazeteciydi ve burada The Washington Post için Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı ve krallığı yeniden kurma planlarını eleştiren köşeler yazdı. Onun vücudu hiç bulunamadı.

Prens Muhammed, cinayet planı hakkında önceden hiçbir şey bilmediğinde ısrar etti. Ancak, Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Kaşıkçı’yı öldürme veya yakalama operasyonuna yeşil ışık yaktığı sonucuna vardı.

Türk makamları, cinayetle birlikte, Türkiye’nin Arap dünyasındaki siyasi İslamcılarla ilişkisi ve Türkiye’ye verdiği destek konusunda Türkiye ile Suudi Arabistan arasında uzun süredir devam eden gerilimleri alevlendiren davayı gündemde tutmak için ayrıntılardan kaçındı. Suudi Arabistan’ın büyük ölçüde karşı çıktığı Arap Baharı’nın hükümet karşıtı ayaklanmaları.

Suudi Arabistan, Türk mallarına resmi olmayan bir boykot uygulayarak Türk ihracatının Suudi Arabistan’a akışını büyük ölçüde azalttı ve Türkiye son zamanlarda para biriminin değerinin düşmesine neden olan dramatik bir mali kriz yaşadı.

2019’da Suudi Arabistan, Bay Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak beş kişiyi ölüme ve üç kişiyi hapis cezasına çarptırdı. Ertesi yıl, Kaşıkçı’nın yetişkin oğullarından birinin katilleri affetmesinin ardından ölüm cezaları hapis cezasına çevrildi.

Bu dava, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın ölümünün üst düzey yetkililerin gözetimi olmaksızın yapılan haydut bir operasyonun sonucu olduğuna dair anlatısını güçlendirdi. Suudiler, hüküm giyen adamların isimlerini hiçbir zaman açıklamadı ve bir Birleşmiş Milletler uzmanı, davayı “adaletin antitezi” olarak reddetti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçen hafta davanın Suudi Arabistan’a devrini onaylarken yaptığı açıklamada, davanın Suudi Arabistan’da devam edeceğini ve Türkiye’nin kendi davasını düşürmeden önce mahkumiyet ve cezaları görmeyi bekleyeceğini söyledi.

Ancak Suudi Arabistan’ın davayı duyması pek olası görünmüyor, çünkü Suudi yetkililer davayı meseleyle ilgili son sözü düşündüklerini söylediler.

Türkiye, Kaşıkçı Cinayeti Davasını Suudi Arabistan’a Devretti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!