Twitter, Elon Musk devralma teklifine karşı ‘zehir hapı’ savunmasını benimsiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter, milyarder Elon Musk’ın devralma girişimini, şirketlerin yıllardır istenmeyen taliplere karşı kullandığı bir finansal cihaz olan “zehir hapı” ile engellemeye çalışıyor.

Milyarder, bu hafta Twitter’ı satın almayı teklif ederek şunları söyledi: sosyal medya grubunun “dünya çapında özgür konuşma platformu” haline gelmesi için özel bir şirkete dönüştürülmesi gerekiyor.

Twitter Perşembe günü bir düzenleyici dosyada, şirketin şu anda en büyük hissedarı olan Musk’ın teklif ettiğini söyledi. Halihazırda sahip olmadığı kalan hisseyi satın almak için 41.39 milyar dolar veya yaklaşık 38 milyar Euro. piyasayı o kadar çok yeni yaratılmış hisse senedi ile doldurma seçeneği sunuyor ki, bir devralma aşırı derecede pahalı hale geliyor.Strateji, 1980’lerde halka açık şirketlerin Carl Ica gibi kurumsal akıncılar tarafından takip edildiği zamanlarda popüler hale geldi. hn – şimdi daha sık “aktivist yatırımcılar” olarak tanımlanıyor.

Twitter, zehir hapının ayrıntılarını Cuma günü açıklamadı, ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılacak bir başvuruda daha fazla bilgi sağlayacağını söyledi ve şirket, kamu piyasaları Cuma günü kapalı olduğu için erteledi.

San Francisco şirketinin planı, bir hissedar %15 veya daha fazla hisse biriktirirse tetiklenir. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olarak bilinen Musk, şu anda yaklaşık %9 hisseye sahip.

İstenmeyen bir devralmayı önlemeye yardımcı olmaları beklense de, zehirli haplar genellikle teklif vereni anlaşmayı tatlandırmaya zorlayabilecek daha fazla müzakereye kapı açar. Yönetim kurulu için daha yüksek bir fiyat mantıklıysa, bir zehirli hap, kışkırttığı hırçınlıkla birlikte bir kenara atılabilir ve bir satışın tamamlanmasının önünü açabilir.

Twitter, zehirli hapının yönetim kurulunun daha yüksek bir fiyatla “partilerle etkileşime girmesini veya bir satın alma teklifini kabul etmesini” engellemeyeceğini vurgulayarak kapısını açık bıraktı.

Benimseme bir zehir hapı da sıklıkla bir şirket yönetim kurulu ve yönetim ekibinin işlerini hissedarların çıkarlarına karşı korumak için taktiği kullandığını iddia eden davalarla sonuçlanır.Bu şikayetler bazen bir devralma teklifinin adil olduğunu düşünen ve nakde çevirmek isteyen hissedarlar tarafından yapılır. Twitter’da 82 milyon takipçisi olan üretken bir tweeter olan Musk, şirketin zehirli hapına hemen tepki vermedi, ancak Perşembe günü, almaya hazır olduğunu belirtti. Hukuki bir mücadele yürütün

Musk, “Mevcut Twitter yönetim kurulu hissedarların çıkarlarına aykırı eylemlerde bulunursa, mütevelli görevlerini ihlal etmiş olur” dedi. “Böylece üstlenecekleri sorumluluk devasa boyutta olacaktır.”

Tahmini 265 milyar dolarlık servetiyle Musk, teklifini yükseltmek için yeterince derin ceplere sahip görünüyor, ancak hala nasıl finanse edileceği üzerinde çalışıyor.

Devralma mücadeleleri genellikle, satın almayı daha zor hale getirmek için tasarlanmış zehirli haplar ve diğer manevraları içeren oyun adamlığına dönüşür.Silikon Vadisi tarihinin en büyük ve en çekişmeli devralma danslarından birinde olan buydu.

İş yazılımı üreticisi Oracle, Haziran 2003’te daha küçük rakibi PeopleSoft için 5,1 milyar dolarlık istenmeyen bir teklifte bulunduktan sonra, iki şirket sonraki 18 ayı birbirleriyle savaşarak geçirdi. PeopleSoft, yalnızca yönetim kurulunun piyasayı daha fazla hisseyle doldurmasına izin veren bir zehir hapını benimsemekle kalmadı, aynı zamanda “müşteri güvence programı” dediği şeyi de yarattı. Bu plan, PeopleSoft’un önümüzdeki iki yıl içinde satılması durumunda, müşterilere yazılım lisanslarının maliyetinin beş katını ödemeyi vaat ederek, satın alan bir şirket için tahmini 800 milyon dolara kadar bir yükümlülük yaratıyordu.

Bir yargıç Oracle’ın lehinde karar vermesine rağmen, ABD Adalet Bakanlığı bir devralmayı engellemek için bir antitröst davası açtığında PeopleSoft’a başka bir yardım eli değdi.

Şirket Oracle’a satış yapsa da, PeopleSoft’un savunma stratejisi hissedarlarının işine yaradı. Oracle’ın nihai satın alma fiyatı 11,1 milyar dolardı – orijinal teklifinin iki katından fazla.

Twitter, Elon Musk devralma teklifine karşı ‘zehir hapı’ savunmasını benimsiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!