Wordpress Site Hızlandırma – Pagespeed Puanını 100 Yapmak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wordpress dünyadaki sitelerin büyük çoğunluğunun kullandığı bir yazılım. Kurulumu basit, kullanışlı ama malesef artık hızlı değil.

Wordpress Puanınızı 100 yapmak için yapmanız gerekenler şunlar.

 • Hızlı Bir Hosting
 • Hızlı bir Wordpress teması
 • Optimize edilmiş Webp Formatında görseller
 • İyi bir Cache eklentisi

Hepsi bu kadar, daha fazlasına ihtiyacınız yok. Şimdi bunların her birini en iyi şekilde nasıl halledeceğiz ona bakalım.

Biz bu yöntemleri kullanarak Pagespeed puanımızı hem mobilde hem de masaüstünde 100/100 yaptık.

Sitemizin hem mobil hem de masaüstü skoru 100’dür.

Yalnız dikkatinizi çekmiştir, sitemizde Adsense reklamı yok. Eğer sitenizde bu reklamlardan gelir elde ediyorsanız pagespeed skorunuzu 100/100 yapmanın nerdeyse imkansız olduğunu belirtelim.

Bu durumda yapmanız gereken hız skorunu görmezden gelmek ve işinize devam etmektir.

Uyarımızı da yaptıktan sonra Wordpress hızını artırmak ve Pagespeed Puanınızı yükseltmek için uygulayabileceğiniz basit adımları sıralayalım.

#1 Hızlı Bir Hosting

Hızlı bir site için en önemli şey hızlı bir hosting seçmektir. Eğer kaliteli bir hosting seçiminde başarısız olursanız diğer maddelerin hiç bir önemi kalmaz.

Peki hosting seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi şirketler kaliteli ve hızlı hosting hizmeti sunuyor?

Eğer yeni başlamış bir acemi iseniz, paylaşımlı bir hosting paketi sizin için yeterli olaaktır. Bunun için gözünüz kapalı seçebileceğiniz yerli şirketler şunlar;

 • Turhost
 • Veridyen
 • Güzel Hosting

Bunların içerisinde hizmette en kaliteli bulduğum hosting şirketi turhost. Bunda Türkiyenin en eski şirketlerinden biri olmanın verdiği tecrübe elbette katkısı vardır.

Güzel hosting ise en çok övüleni. Bunda hızlı bir destek sistemine sahip olmalarının katkısı çoktur. Özverili bir şekilde çalışıyorlar. Yalnız bu şiket hakkında her geçen gün şikayetler artmaya başlasa da küçük siteler için hala tercih edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Ben bu şirketle sadece bir ay çalıştım, yaşadığım sorunlar sebebiyle Hetzner Vds kullanmaya karar verdim ve aldığım en iyi kararlardan biri de bu oldu. Yalnız bu seçenek yeni başlayanlar için uygun olmayabilir.

Veridyen ise yine kendinden emin şirketlerden bir tanesi. Kendileriyle yine yaklaşık bir ay kadar çalışma fırsatım oldu. Hız ve destek konusunda bir şikayetim olmamasına rağmen sunucuları xenforo yazılımını tam olarak desteklemediği için bırakmak zorunda kaldım.

Eğer yurtdışına yönelik bir site kuracaksanız mutlaka hosting lokasyonunu da ona göre seçmelisiniz. İngilizce siteler için Amerika ya da İngiltere, Almanca siteler için Almanya lokasyonlu hosting en iyi seçim olacakttır.

Eğer yurtdışı hosting kullanmayı düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz şirketler şunlar;

 • Interserver (Amerika)
 • Goiww (Amerika)
 • Godaddy (Değişken Lokasyon)

Interserver İngilizce sitelerim için aktif olarak kullandığım kaliteli bir şirket. Fiyat performans olayı da çok iyi. 2,5 dolara sınırsız hosting paketi alabiliyorsunuz.

Goiww ise yine ucuz ve kaliteli şirketlerden bir tanesi. Sadece 2 dolara tek sitenizi barındırabilirsiniz.

Godaddy ise dünyanın en büyük alan adı sağlayıcısı olmakla birlikte küçük siteler için ekonomik ve hızlı hosting hizmeti de sunuyor.

#2 Hızlı bir Wordpress teması

Sağlam bir hosting şirketi seçtiyseniz işin teknik boyutuna geçebiliriz. Wordpress açık kaynak bir yazılım ve arkasında milyonlarca kişinin olduğu bir geliştirici topluluğuna sahip.

Dolayısıyla hem tema hem de eklenti bakımından sınırsız seçeneğe sahipler. Bu seçenek olarak bir avantaj olsa da kod kalitesi ve uyumluluk bakımından bir kabusa dönüşebilir.

Sitenize harika bir işlevsellik katan bir eklenti sitenizi yavaşlatabilir, yine aynı şekilde görünümünü çok beğendiğiniz bir tema arama motoru optimizasyonu bakımından kabusunuz olabilir.

Bu sebeplerden kaliteli ve sağlam kodlanmış bir tema seçmek hayati bir öneme sahip oluyor. Peki hız ve seo bakımından öne çıkan temalar hangileri? Hangi temayı seçmeliyim?

#1 Generatepress

Generatepress kullanabileceğiniz en hızlı wordpress temalarından bir tanesi, belki de en hızlısı. Temanın boyutu sadece 10 kb. Dolayısıyla tüy gibi bir site demek.

Generatepress ücretsiz ancak temanın tüm olanaklarını ve hazır tasarımları kullanabilmek için ücretli bir eklenti almanız gerekiyor. Bir kere aldığınızda tüm siteleriniz için kullanabiliyorsunuz. Bu bakımdan avantajlı.

Generatepress son sürümüyle özelleştirme bakımından çok gelişmiş özelliklere kavuştu. İster bir blog sitesi açmak için kullanın ister haber sitesi isterseniz de işle alakalı bir site için kullanın, farketmiyor.

Generatepress ile istediğiniz türden site için özelleştirme yapabilir ya da hazır şablonları bir tıkla yükleyerek düzenleme yapabilirsiniz.

#2 Genesis Framework

Genesis de studiopress şirketi tarafından üretilen ücretli bir framework. Yani bu bir tema çerçevesi, daha çok geliştiriciler için tasarlanmış ancak alt tema şeklinde satılan onlarca tema ile kodlama bilgisine sahip olmadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Kişiselleştirme bakımından generatepress kadar olmasa da hız bakımından geri kalmaz. Ayrıa daha önce de dediğim gibi çok şık alt tema seçenekleri bulunuyor.

Genesis temaları da sınırsız lisansa sahip. Yani bir tema alıp tüm siteleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca ömür boyu tüm güncellemeleri de alıyorsunuz.

#3 Opimize edilmiş görseller

Pagespeed skorunuzu ve site hızınızı artırmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de görsellerinizi optimize etmek.

Optimize etmek derken iki şeyi kasteiyorum;

 • Görselleri sıkıştırmak
 • Doğru görsel formatını seçmek
 • Doğru boyutta görsel kullanmak

Görselleri sıkıştırmak için bir çok eklenti var. Ancak bir sonraki adımda vereceğim cache eklentileri bu işi sizin için yapacak yeteneklere sahip. O yüzden bu aşamada sadece önemine değinip geçeceğim.

Pagespeed puanınızı 100 yapmak için mutlaka ama mutlaka Google’ın geliştirdiği webp resim formatını kullanmanız gerekiyor. Çünkü bu görsel boyutlarını inanılmaz derecede küçültür sitelerinizi nerdeyse uçurmanızı sağlıyor.

Eskiden bazı tarayıcılar bu formatı desteklemediği için tavsiye edilmiyordu ama şu anda önde gelen tüm tarayıcılar bu formatı destekliyor. Yani kullanmamanız için pek bir neden kalmadı.

Görselleri nasıl webp formatına getireceğinizi de bir sonraki adımda anlatacağım. Dediğim gibi bunu yapmak için de bir sürü eklenti var, ancak sitenizde olabildiğince az eklenti kurmalısınız. Bu işleri de tek bir eklenti ile halledebileceğiz.

Görsellerle ilgili sıkıştırma ve formatını değiştirmenin dışında yapmanız gereken bir şey de boyutlarını doğru ayarlamak.

Temanız hangi boyutları kullanıyorsa o boyutlarda görseller eklemeniz gerekiyor. Görselleri kesinlikle css ile küçülterek kullanmayın.

Ve son olarak görsellerin boyutlarını etiketlerin içerisine yerleştirin. Çoğu tema bunu otomatik olarak yapacaktır ancak yapmıyorsa da kodlarla oynayarak halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

#4 Cache (Önbellek) Eklentileri

Sitelerinizi hızlandırmanın bir yolu da önbellekleme yapmaktır. Önbellek eklentileri sitelerinizin html formatında bir kopyasını hazırlayıp gelen ziyaretçilere bu dosyaları sunarlar. Böylece siteniz her ziyaretçi için veritabanı işlemi yapmayacağı için hızlanmış olur.

Kaliteli bir cache eklentisi sizler için şunları yapabilir;

 • Dosyaları önbellekleme
 • Css / Js birleştirme
 • Css / js küçültme
 • Js dosyalarını erteleme
 • Görselleri sıkıştırma

Evet hepsinin bu özelliklerin hepsine sahip olması zorunlu olmasa da çoğu önbellekleme eklentisi bu özelliklerden en az bir kaçına sahiptir.

En iyi cache eklentileri şunlardır;

 • wp-rocket (Ücretli)
 • wp-total cache
 • wp-fastest cache
 • Litespeed Cache

Bunların içerisinde en kaliteli bilinen wp-rocket ama bu eklenti tamamen ücretli. Bir de görsel sıkıştırma ve webp formatına dönüştürme özellikleri olmyabilir, bilemiyorum.

Wp fastest cache eklentisi ise hem ücretli hem de ücretsiz sürüme sahip. Bu eklentinin geliştiricisi bir Türk. Bu yüzden biraz sempatim var ve ücretli versiyonunu kullanmaktayım. Bu eklenti görselleri sıkıştırma özelliğine sahip olsa da webp formatında sunma yetneğine sahip değil malesef.

Benim tavsiyem ise kesinlikle ve kesinlikle Litespeed Cache eklentisi. Bu eklentilerin en gelişmisi ve kesinlikle ihtiyaç duyduğunuz tüm optimizasyonu sadece bu eklentiyi kullanarak yapabilirsiniz.

Daha da güzeli ne biliyor musunuz? Bu eklenti tamamen ücretsiz. Ancak her güzelin bir kusuru olur, bu eklentinin de kusuru sadece listepseed sunucular için geliştirilmiş olması.

Neyse hemen paniklemeyin çoğu hosting şirketi bu özelliği sunuyor. O yüzden birinci adımda bu özelliği de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sonuç olarak, önbellekleme eklentisi olarak litespeed cache eklentisini seçmelisiniz. Diğerlerini seçerseniz görsellerle ilgili optimizasyonlar için ek eklentiler kurmak zorunda kalabilirsiniz.

Litespeed Cache eklentisi neleri yapabilir?

Litespeed cache eklentisi öncelikle dosyalarınızı önbelleğe alıp daha hızlı sunmaya yarar. bunun dışında ise şu özellikleri vardır;

 • Görsellerinizi ücretsiz sıkıştırır.
 • Görsellerinizi webp formatında sunar.
 • Veritabanınızı optimize edebilir.
 • Html, css ve js dosyalarınızı birleştirip küçültebilir.
 • CDN desteği bulunur.
 • Js dosyalarını erteleyebilir.
 • Font yüklerken css özelliğini kullanabilir.
 • Görsellerinizi lazy load ile yükleyebilir.

Ve çok daha fazlası. Bu özellikler litespeed cache eklentisini en iyi eklenti yapar.

Sonuç

Bu dört basit adımı uyguladığınızda mobil ve desktop pagespeed skorunuz 100/100 olacaktır. Eğer olmaz ise aşağıdaki noktaları gözden geçirebilirsiniz;

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Temenni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin